یک واقعیت شگفت انگیز در مورد ورق گالوانیزه Uncovered ورق گالوانیزه

پالایش نفت اصفهان (شپنا) با فروش 71 هزار و 850 تن وکیوم باتوم، لوب کات سبک و گوگرد گرانوله به ارزش 851 میلیارد

توسط مدیر سایت در 16 اسفند 1402

پالایش نفت اصفهان (شپنا) با فروش 71 هزار و 850 تن وکیوم باتوم، لوب کات سبک و گوگرد گرانوله به ارزش 851 میلیارد تومان در رتبه هفتم ایستاد.. فولاد خوزستان (فخوز) با ثبت معامله 63 هزار و 260 تن شمش بلوم، آهن اسفنجی، تختال و آرگون به ارزش یک هزار و 152 میلیارد تومان در رتبه چهارم ایستاد.. هزینه نگهداری کمتر و عمر طولانیتر: با گالوانیزه کردن، انتظار میرود که یک قطعه فولاد صنعتی در محیطهای متوسط بیش از 50 سال دوام بیاورد و با قرار گرفتن در معرض شدید آب بیش از 20 سال دوام بیاورد. باتوجه به ایننکته، معمولا بین 20 تا 30 سال عمر مفید ورق را در نظر می گیرند. عمدتاً به دلیل هزینه کم تولید آن در مقایسه با سایر ورقهای فولادی، و همچنین به این دلیل که میتوان مستقیماً از آن استفاده کرد، یعنی بدون هیچ گونه آماده سازی بیشتر آن را به یک ورق فولادی مفید تبدیل میکند. اما بایستی اعتنا نمائید که پیش از رنگآمیزی به طبع سطح آن پاک، کم آب و عاری از هر گونه آلودگی ، مثلا نمک روی و هر گونه محلول کرومات باشد. به همین دلیل قیمت شیروانی بسته به نوع مورد نظر آن متفاوت خواهد بود.

ورق گالوانیزه صاف یا شیت شده: این دسته از ورقهای گالوانیزه در عرضهای 100 و 125 سانتی متر و طولهای یک تا 2.5 متر و به صورت صاف تولید و در حوزههای مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. زمان زیادی طول میکشد تا ورق گالوانیزه از بین برود یا زنگ بزند. چرا که ممکن است طول عمر این محصول را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. جهت انجام عملیات گالوانیزاسیون بر روی فلزات عمدتا از دو روش کلی گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد ( الکترولیز) استفاده می شود که منجر به تولید دو محصول ورق گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد میشود. ورق گالوانیزه به دلیل فرایند تولید سختتر و همچنین پوششی که دارد، نسبت به ورقهای نورد گرم قیمت بالاتری دارد. فرآیند تولید ورق گالوانیزه یا گالوانیزاسیون، به شکلهای مختلفی انجام میشود. بر اساس کاربرد میتوان تعیین کرد که ورق انتخاب شده مناسب است یا خیر؟ علاوه بر این، از نظر بهداشتی و زیست محیطی نیز ورق نورد گرم گزینه بهتری است.

گالوانیزاسیون به روش غوطهوری گرم یک روش پرکاربرد و قدیمی برای محافظت از فولاد در برابر خوردگی و زنگ زدگی است. جهان فولاد سیرجان (فجهان) 28 هزار و 500 تن میلگرد و شمش بلوم به ارزش 668 میلیارد تومان فروخت نهم شد.. مجتمع فولاد خراسان (فخاس) با ثبت معامله 40 هزار تن میلگرد و شمش بلوم به ارزش 873 میلیارد تومان، ششم شد.. محافظت اتوماتیک در مقابل صدمات محیطی: پوشش ورقهای گالوانیزه در داخل فولاد نفوذ کرده است و در هنگام خوردگی به عنوان کاتد عمل میکند. بازرسی ساده ورقهای گالوانیزه: به صورت کلی، بازرسی پوشش گالوانیزه این ورقها نیازی به تجهیزات خاصی ندارد و با بازدید چشمی هم میتوان کیفیت پوشش ورق را بازرسی کرد. به صورت کلی، موارد بسیاری در آماده سازی ورق فولادی زیر پوشش باید مورد توجه قرار گیرد تا ضمن تامین خواص مکانیکی مطلوب، کیفیت خوب پوشش نیز تامین گردد. در نتیجه فرایند آماده سازی ورق برای پوشش دهی اهمیت قابل توجهی دارد. از طرفی پوشش روی ورقهای گالوانیزه از تمام نقاط ورق محافظت میکند. این اطلاعات به خریدار کمک میکند تا با توجه به ابعاد، ضخامت و وزن مورد نیاز، انتخاب دقیقتری داشته باشد. ضخامت پوشش ورق گالوانیزه به وسیله ابعاد، شکل سیستم خشک کن، سرعت دمش گاز و عوامل دیگر بستگی دارد.

ورق گالوانیزه دارای پوشش سطحی 80 تا 120 میکرون از فلز روی است. استحکام و انعطاف پذیری بالای این ورقها نیز یکی دیگر از مهمترین مشخصههای ورق گالوانیزه است. به عنوان مثال در صورتی که این ورقها در پروسه کشش، تغییر شکل دهند، انعطاف پذیری آنها اهمیت دارد اما برای ورقهایی که قرار است در متال دک یا ال اس اف مورد استفاده قرار گیرند استحکام آنها از اهمیت بالایی برخوردار میباشد. اهمیت استحکام و انعطاف پذیری ورق گالوانیزه با توجه به کاربرد این ورقها مشخص میشود. ورق گالوانیزه کاربرد بسیاری در سقف ساختمان ویلاها آلاچیق ها دارد. ساخت و تولید ورق گالوانیزه از فرایندهای نسبتا طولانی است که به هنگام تولید، مرحله کنش حرارتی، پاکسازی اولیه از آلودگی ها را شامل می شود. وجود گل روی ورق حتی میتواند به دلیل وجود ناخالصی در "فلز روی" در هنگام کریستال شدن "روی" مذاب بر روی ورق سرد (روغنی) باشد. هرچه میزان روی بر سطح فلز بیشتر باشد ورق گالوانیزه coting بالاتری دارد.

هر چقدر میزان "فلز روی" استفاده شده در فرایند پوشش دهی ورق فولادی بیشتر باشد، ورق گالوانیزه از کیفیت بالاتری برخوردار است. به همین جهت هر چقدر وزن محصول بیشتر شود، قیمت آن نیز افزایش می یابد. ورق های گالوانیزه ورق های آهنی هستند که به کمک فلز روی، سطح آن پوشیده می شود. ورق گالوانیزه رول یا صاف شیت منظور ورق های آهنی است که پوششی از جنس روی بر سطح آن پوشیده شده است. همچنین تعمیرات و نگهداری آن نیز هزینه کمتری در بر خواهد داشت. هزینه کمتر: برای انجام عملیات گالوانیزه، نسبت به دیگر شیوه های رایج جهت جلوگیری از خوردگی، نیاز به هزینه کمتری است و استفاده از ورق گالوانیزه ارزان تر خواهد بود. برای اینکه فلز روی به صورت لایه ای بر روی ورق آهنی قرار گیرد، روش های مختلفی برای رسوب گذاری دارد که از آن ها می توانیم به گالوانیزه کردن به شیوه غوطه وری گرم، گالوانیزه کردن الکتریکی و پاشش حرارتی اشاره کنیم. در طی فرایند گالوانیزه کردن، فلز پایه در حمام مذاب روی غوطه ور میشود و در نهایت پس از تکمیل فرایند گالوانیزاسیون، یک لایه از "فلز روی" بر روی ورق قرار گرفته و از آن در برابر خوردگی محافظت میکند.

ورق طی سه مرحله پیشگرم، گرم کردن، همدمایی متناسب با کاربرد محصول، آنیل شده و توسط سیستم خنک کننده، دمای آن برای ورود به حمام مذاب روی تنظیم می گردد. مزیت ورق گالوانیزه گرم این است که پوشش ایجاد شده در این روش نسبتا ضخیم و بلوری شکل است. در نتیجه در زمان حضور فلز در یک محیط خورنده، پوشش خورده شده و فلز مادر حفظ میگردد. از ورقهای گالوانیزه برای ساخت آبروهای جعبهای و یا لندنی در سقف سوله و ساختمان نیز استفاده میگردد . محصول نهایی پس از سرد شدن به شکل کلاف و یا ورق با طول های مشخص در پایان خط بسته بندی می شود. ضخامت ورق گالوانیزه در شرکت فولاد مبارکه اصفهان از 0.18 تا 16 میلیمتر متغیر بوده و دارای دو خط تولید نورد سرد و گرم است. ورق های گالوانیزه در طی جریان عمل نورد گرم تولید می شوند. تقریباً همان مقدار روی بدون توجه به گیج فولاد اعمال می شود؛ بنابراین ضخامت و وزن فولاد گالوانیزه توسط گیج را می توان با افزودن یک ثابت به مقادیر گیج های فولادی ساده تعیین کرد (جدول زیر را ببینید). از فولاد پایه و خواص آن که بگذریم، در ورقهای گالوانیزه پوشش "روی" از ورق فولادی پایه حفاظت میکند.

کربنات روی، پوشش محافظ نهایی ماده را تشکیل میدهد. درباره فرایند پوشش روی این ورقها لازم به ذکر است که پوشش دهی یکی از روشهای محافظت از خوردگی است که در آن فلز مادر توسط لایهای از فلز محافظ (که معمولا فلز روی است) پوشش داده می شود. دوام عالی: پوشش گالوانیزه باعث شده تا این ورقهای فولادی علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی، در برابر سایش و دیگر صدمات مکانیکی هم مقاومت خوبی داشته باشند. ورق گالوانیزه را بر اساس معیارهای مختلفی می توان طبقه بندی کرد. اخبار بازار - به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بورس کالای ایران برترین های بورس کالا در هفته گذشته را براساس ارزش فروش شرکت ها در بازار فیزیکی اعلام کرد که بر این اساس جزییات رتبهبندی جایگاه شرکتها از لحاظ فروش به شرح زیر است:. از این رو وزن به دست آمده بر اساس کیلوگرم به دست می آید. سپس به صورت بستهبندی شده آماده عرضه به بازار میشوند. Article was gen​erated by GSA Content G enerat or Demoversion᠎.منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن